Instytut Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Instytut Filozofii i Kognitywistyki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Bydgoski Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego we współpracy z Fundacją Koherencje mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji „III Bydgoskie Spotkania Filozoficzne – Perspektywy Współczesnej Filozofii Religii”, która odbędzie się w formie stacjonarnej w dniach 22-24.09.2022 r. w Bydgoszczy. Konferencja została objęta patronatem Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk oraz czasopisma Filozofuj!.

Podtytuł tegorocznej edycji „Bydgoskich Spotkań Filozoficznych” nawiązuje do seminarium poświęconego debacie wokół współczesnych refleksji nad religią, które odbywa się od dwóch lat w ramach działalności Bydgoskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i które prowadzą Daniel R. Sobota (PAN) oraz Antoni Torzewski (US). Konferencja jest naturalną konsekwencją owocnych i żywych dyskusji prowadzonych podczas seminarium.

Religia bowiem jest tym ponadczasowym tematem, który nieustannie prowokuje do wielowymiarowej dyskusji filozoficznej. Szczególnie dziś, w czasach nazywanych nierzadko „epoką postsekularną”,„epoką śmierci Boga”, zagadnienia związane z powrotem religii w refleksji filozoficznej, jej statusem, obecnością w życiu publicznym czy możliwością jej przemiany wydają się wyjątkowo istotne. Kwestie związane z religią odnoszą się zarówno do problemów bytu, poznania, człowieka, kultury jako takiej, życia społecznego i polityki, ale także spraw osobistych, życiowych, egzystencjalnych. W obrębie filozofii temat „religii” podejmuje się w wielu dyscyplinach i w ramach wielu różnych nurtów filozoficznych. Bada się go w obrębie wprost dedykowanej sprawom religii filozofii Boga, ale także w teorii racjonalności, epistemologii, metafizyce, ontologii, estetyce czy etyce. Temat religii odgrywa znaczącą rolę zarówno w myśli kontynentalnej, w tym m.in. w hermeneutyce i fenomenologii, jak i w filozofii anglosaskiej. Proponowany zakres tematyczny dotyczy więc refleksji nad:

  • świętością, sferami sacrum i profanum, sekularyzacją i desekularyzacją,
  • tezą o śmierci Boga,
  • religią instytucjonalną oraz kultem i rytuałem religijnym,
  • etyką religijną, przemocą religii i fundamentalizmem religijnym,
  • językiem religii oraz dialogiem międzyreligijnym i pluralizmem religijnym,
  • doświadczeniem religijnym,
  • związkami religii z metafizyką, nauką i mitem,
  • racjonalnością i prawdziwością przekonań religijnych,
  • definicją religii,
  • symbolem religijnym,
  • monoteizmem i politeizmem, sporem teizmu z ateizmem oraz nowymi formami religijności
  • przyszłością religii etc.

 

W ramach konferencji przewidziane są, prócz tradycyjnych wystąpień, panele dyskusyjne, debaty oraz seminaria.
Po konferencji planowana jest publikacja zgłoszonych artykułów.
Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 250 zł (opłata pokrywa koszty organizacyjne, przerwy kawowe oraz wyżywienie). Formularz zgłoszeniowy dostępny pod następującym adresem: shorturl.at/glorA prosimy wypełnić do 15 lipca 2022 roku.

 

Komitet organizacyjny:
dr hab. Daniel R. Sobota, prof. PAN
dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW
dr Filip Stawski (UKW)
mgr Antoni Torzewski (US)

Rada Naukowa:
prof. Tadeusz Bartoś (AFiBV)
prof. Janusz Dobieszewski (UW)
prof. Tadeusz Gadacz (AGH)
prof. Piotr Gutowski (KUL)
prof. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
prof. Tadeusz Szubka (US)
prof. Marek Szulakiewicz (UMK)

 

Kontakt: bydgoskiespotkaniafilozoficzne@gmail.com